Merhaba Sphinx!

Blogumla son yıllarda neredeyse hiç ilgilenemiyorum. En son yazımı tam 14 ay önce yazmışım. Her yazımda daha sık yazmalıyım diye düşünsem de bunu uygulamaya geçiremiyorum. Bu ufak yazı ile de sitem ile ilgili tarihe not düşmek istiyorum. Umarım bu altyapı değişikliği daha sık yazı yazmam konusunda da faydalı olur.

Bu siteyi ilk Wordpress ile oluşturmuştum. O zamanlar bir firmadan hosting hizmeti alıyordum. Wordpress’in gariplikleri bir noktadan sonra canımı sıkmaya başlamıştı. Birkaç sene önce bir statik site üreticisi olan jekyll kullanmaya başlamıştım. Böylece Wordpress’in güncellenmesi, hosting sağlayıcısının PHP sürümünü yükseltmemesinden dolayı yaşanan problemler gibi işlerden kurtulmuş oldum. Daha sonra kendi sunucuma geçince PHP, MySQL gibi yazılımları idame etmek istemediğim için statik site yapısında devam ettim.

Şimdi ise yine bir statik site üreten yazılım olan Sphinx’e geçiş yapmış bulunuyorum. Sphinx’i ilk olarak comp.arch Notes çalışmamda denedim. Jekyll ile temel farklar şu şekilde:

Umuyorum ki ReST’in ve Sphinx’in kullanımı, bu geçişten sonra kullanımdan kalkmaz ve ben biraz daha sık bir şeyler yazabilirim.