Durum: tamamlandı, terk edildi

Projeyi bitirmiş durumda olsam da vakit ayırıp tamamlayıp yayınlamam zor gözüküyor. Bu iş, SSTBIOSProg işi ile ilgili.

Evimize ilk bilgisayar 2000 senesinde gelmişti. İşletim sistemi olarak da Windows 98 vardı. O zamanlar bilgisayarlar benim için erişilmez, muhteşem cihazlardı. Tabi elektronik ile ilgilenmeye başlayınca üstlerindeki sır perdeleri yavaş yavaş kalkmaya başlamıştı. Yine de ilk bilgisayarımın yeri bende ayrıdır. Bilgisayarla etkileşimli ilk devremi bu bilgisayar aracılığı ile yapmıştım, bunu hiç unutmuyorum. Paralel porta bağladığım LEDlerin, bilgisayarda yazdığım program ile yanıp sönmesini görmek çok heyecan vericiydi.

Bilgisayarı en son 3-4 sene önce açtığım zaman çalışıyordu. Daha sonra güç kaynağını kullanmak üzere sökmüştüm. Geçtiğimiz günlerde bu bilgisayarı tekrar çalıştırmak istedim. Arch Linux gibi bir işletim sistemi kurarak esasen kendimi eğitmek amaçlı kullanmak aklıma geldi. Yeni bir güç kaynağı aldım ve bilgisayarın güç tuşuna bastığım zaman sonuç hüsrandı maalesef. Muhtemelen BIOS tabanlı bir problem olduğunu düşünüyorum. Ben de bu konu üzerine yaptığım çalışmaları buradan paylaşmaya karar verdim. Konu hakkında yazı ekledikçe, buraya da bir yazı listesi ekleyip listeyi güncelleyeceğim.

Blog Yazıları

Proje ile ilgili kayıtlar

🇹🇷 İBTÇ: Anakartı Tanıyalım

4 minute read

BIOS kaynaklı olduğunu düşündüğüm sorunu çözmek için ilk önce anakartı iyi tanımak gerekiyor. Anakarttaki çipleri inceleyip, uygun BIOS dosyasını buluyorum.